EnglishΕλληνικάΕspañolčeštinaDeutschItalianoNederlandsSlovenščina

Lenka Puh

Průkopnice v oblasti ergonomie a procesu práce.

O MNĚ


JMÉNO: Lenka Puh

ZEMĚ: Slovinsko

MĚSTO: Ljubljana

NÁRODNOST: slovinská

VZDĚLÁNÍ: vysokoškolské

SEKTOR: sociální podnikání

POZICE: Majitelka firmy Jazon, předsedkyně rozvojového družstva spolupráce ETRI

ORGANIZACE: Company JazonDevelopment Cooperative Etri

 

MÁ CESTA

Vybudovala jsem svou vlastní firmu Jazon v roce 1989. Firma je od samého počátku zaměřena na dodávky materiálem, který je potřebný při obchodních procesech, jako jsou kancelářské potřeby, psací potřeby. Také jsme vyvinuli řadu služeb v oblasti uchovávání dokumentů. V roce 2005 jsme začali zaměstnávat osoby s různým zdravotním postižením a od roku 2006 společnost Jazon funguje jako sociální podnik. Kvůli globální finanční krizi v roce 2010 jsme ztratili několik klíčových zákazníků, a pro zachování pracovních míst jsme vyvinuli obchodní model, nazvaný ETRI - rozvoj spolupráce, který kombinuje ekologii, ergonomii a principy etické ekonomiky. Družstvo se stále podílí na rozvoji komunity a roste. V tomto okamžiku se družstvo skládá z 6 právnických osob, které zaměstnávají 63 lidí. V posledním období jsme ztrojnásobili počet vytvořených pracovních míst. Taky jsme vytvořili pracovní místa pro ty, kteří byli donedávna zcela vyloučeni z trhu práce (např. osoby s Aspergerovým syndromem, roztroušenou sklerózou, atd.)
Mám zkušenosti z oblasti ergonomie a pracovního procesu, který jsem využila pro vytvoření procesní ergonomie a prezentovala v zahraničí v roce 2011.
Od té doby jsme zavedli a zlepšili ergonomii v mnoha sociálních inovacích: od kariérní rehabilitace až k oblasti přístupů k prevenci a ochraně zdraví při práci, a to způsobem, díky kterému společnosti mohou zároveň snížit své náklady, a součsně splňují právní rámec a naplňují společenskou zodpovědnost.
Patříme mezi průkopníky kruhové ekonomiky, protože společnost Jazon a družstvo ETRI jsou držiteli několika ocenění v tomto oboru.
ETRI obchodní model je ve formě zelené sociální franšízy a šíří se po celém Slovinsku. Tímto způsobem vytváří společnost za účasti mladých manažerů inkluzi - začleňování.

 

MÉ ZKUŠENOSTI

Jsem přesvědčena, že žádná podnikatelka nemůže být úspěšná bez podpory okolí. Pro mě byla klíčem k mému úspěchu podpora mé rodiny - otec, matka, bratři a sestry - později manžel a děti.
Také by se mi to nepodařilo bez pomoci patronů - lidí, kteří byli v určité momentě v nějaké hierarchii, pracovali ve velkých podnicích, státních podnicích, ale byli už příliš staří na to vydat se na cestu nezávislosti, a viděli v nás mladých potenciál, byli to oni, kteří nám poskytli finanční podporu.
V té době byly banky velmi rigidní - jako teď - nebylo snadné dosáhnout na finance, takže podpůrné prostředí jednotlivců, kteří byli do nás ochotni investovat, bylo naprosto zásadní.


 

 

MÉ DOVEDNOSTI

Pro mě klíčová dovednost je být inovativní - jsem zlepšovatel od první vteřiny, možná dokonce až do konce. Vždycky jsem chtěla dokázat, že jsem schopna zajistit sebe a možná i pár dalších. Chtěla jsem dokázat, že je možné vytvořit přidanou hodnotu na trhu a vybudovat perspektivní podnikání. V podnikání je důležité, že se nemusíte zastavit a čekat na příležitosti, ale stále se rozvíjíte a ty nové příležitosti vyhledáváte.

 

TIPY A RADY

Osobně si myslím, že každý podnikatel je individuální, je specifický a odlišný od ostatních. Obecně ve Slovinsku není dost podnikatelů. Podnikání ve Slovinsku bylo na nějakou dobu vnímáno negativně, a to především z důvodu magnátů, kteří některé dobré firmy zničili. Zapomnělo se, že podnikání je dobrá věc a slouží k budoání lepší společnosti. Teď už nějakou dobu jsou manažeri více společensky uznávaní, kteří řídili podniky někoho jiného, a ne podnikatelé, kteří budují vlastní firmu.

Osobně mnoho žen podnikatelek neznám. V Evropě je jich mnohem více. Zde ženy podnikatelky jsou často například již manželky podnikatele. Reálně se opravdu nemůže stavět podnikání tak rychle, takže se manželka podnikatele stane podnikatelkou rychleji.

Možná, že důvodem je skutečnost, že ženy v určitém období života ustoupí a muži se ujmou vedení. Je také pravda, že úspěch v podnikání je vnímán především z finančního hlediska, spíše než věcmi, kterými se poměřují ženy - počtem dětí, ochranou přírody, spokojeností. Ženy potřebují bezpečné prostředí, kde bychom mohly mít rodinu. Dokonce i ty ženy, které jsou velmi dobré podnikatelky, se nerady přímo prezentují, dokud to není pro jejich firmu opravdu nutné.


 

 

 

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Na těchto internetových stránkách můžete snadno přijmout nebo zamítnout cookies pomocí