EnglishΕλληνικάΕspañolčeštinaDeutschItalianoNederlandsSlovenščina

Petra Melanšek

Oceněná slovinskou komorou za vynikající obchodní a podnikatelské úspěchy.

O MNĚ


JMÉNO: Petra Melanšek

ZEMĚ: Slovinsko

MĚSTO: Žalec

NÁRODNOST: slovinská

VZDĚLÁNÍ: vysokoškolské

SEKTOR: služby

POZICE: CEO

ORGANIZACEVivapen d.o.o

 

MÁ CESTA

Pracuji ve firmě Vivapen d.o.o. jako generální ředitelka a vedoucí prodeje. Jedná se o rodinný podnik, který byl založen v roce 1967 mým otcem jako manufaktura a kde jsem našla své první a stále aktuální zaměstnání před 23 lety. Už jako dítě jsem věděla, že firma není jen práce a zaměstnání mých rodičů, ale je to náš způsob života. Jako studentka střední školy jsem u nás v létě pracovala na brigádách hlavně ve výrobě, pak jsem začal pracovat jako podpora v prodeji a nákupu. Složila jsem zkoušky a získala certifikát schváleného vývozce a byla jsem zodpovědná za všechny celních deklarace a logistiku ve firmě.
V roce 2007 jsem převzala řízení společnosti a později jsem se získala podíl ve firmě.  Kromě řízení firmy se i nadále se svým otcem věnuji prodeji. Jsem hrdá na své rodiče, na své kolegy a na naše úspěchy, ale nejvíce jsem ve svém životě hrdá na svého syna Luku, který dává mému životu smysl.
Můj otec a já jsme zatím jediní ve Slovinsku, kterým bylo uděleno vyznamenání Slovinské obchodní komory za vynikající obchodní a podnikatelské úspěchy, a to za vedení rodinného podniku Vivapen jako otec a dcera zvlášť. Můj otec Jože Melanšek získala toto prestižní ocenění v roce 1993, já o 19 let později.


 

MÉ ZKUŠENOSTI

Naslouchám a pomáhám druhým. To je možná jedna z největších překážek na mé profesní dráze, ale já to raději beru jako výhodu. Za sebe bych řekla, že si nebuduji kariéru. Dělám to proto, že se mi líbí, co dělám - ne proto, že bych měla vysoké cíle.
Od prvního dne byl můj otec mým mentorem, vzorem, autoritou, vůdcem i kritikem. Pomalu a nenápadně mě zavedl do tajů podnikání, protože moje první práce byla vlastně pouze přechodná. Moje máma byla také vždy ve firmě, ona byla mou oporou a útočištěm. Dokonce i teď oba stojí po mém boku a znamenají pro mě velkou pomoc.
Mezi soukromým a pracovním životě nejsou žádné ostré hranice. Práce je náš způsob života, a jako já  jsem byla součástí Vivapen od narození, stejně je na tom můj syn. Neexistuje žádný nedělní oběd, aniž by jsme mluvili o firmě. Obavy nenecháváme za dveřmi kanceláře, pracovní den nekončí po osmi hodinách. Cítím zodpovědnost za všech 84 zaměstnanců a jejich rodiny. Je nezbytné udržet vysokou míru podnikatelské kultury.
Našimi klíčovými faktory úspěchu jsou, že jsme inovativní, máme osobní, dlouhodobé vztahy s našimi partnery a dosáhli jsme dobrého jména na trhu. Férová práce a postoj, kvalita, flexibilita a inovace jsou tím, co přesvědčí naše zákazníky.


 

 

MÉ DOVEDNOSTI

Být úspěšný vyžaduje velkou obětavost všech členů týmu, aby drželi spolu a v klíčových momentech společně táhli za jeden provaz. Business je týmový sport. Jen spokojený zákazník se vrátí. Ve všech oblastech se snažím vytvořit dlouhodobou spolupráci, ať už je to s kolegy, zákazníky, dodavateli nebo subdodavateli. Je velmi důležité si navzájem pomáhat, spolupracovat, učit se jeden od druhého...
Dobrá komunikace je velmi důležitá, také předávání správných a aktuálních informací. Vzhledem k tomu, že naše práce je vývoj nápadů, design, atd. - by bylo velmi obtížné účinně fungovat bez spolupráce mezi odděleními a mezi kolegy. Opakovaně rotujeme zaměstnance, aby všichni poznali a vážili si práce kolegů v jiných odděleních.
Naší výhodou je také flexibilita. Vždy kladu důraz na školení, vzdělávání, zlepšení komunikace, povědomí o významu dobré práce, rozhodování a odpovědnost.
Vzdělání, inovace, tvorba a vývoj jsou klíčovými vstupy do budoucnosti.
Dobrý vůdce musí mít rád svou práci. Musí dobře komunikovat. Musí být zdrojem inspirace a motivace, musí být asertivní a přesvědčivý, a hlavně to musí být týmový hráč. Správná míra tolerance a trpělivosti není na škodu, a to není problém, pokud rádi pracujete s lidmi. Dobrý vůdce musí být osoba, která dává pocit důvěry, kterou můžete respektovat, a musí věřit a žít tak, jak požaduje od ostatních.

 

TIPY A RADY

Je nutné nejdříve vybudovat pevné základy a pak teprve stoupejte ke hvězdám. Buďte upřímné. Vždycky se chovejte tak, aby jste nemusely ničeho litovat, nezavírejte si žádná vrátka  a nestrachujte se, kdo nebo co je "za zády". Držte se vysokých morálních zásad a mějte čisté svědomí. Je třeba naslouchat konstruktivní kritice, kupujícím a trhu, stejně jako vašemu srdci.
Naše firma nikdy nefunguje pouze s krátkodobým výhledem. Dáváme přednost menším zakázkám, u kterých ale věříme, že přinesou dlouhodobou splolupráci, před velkým soustem, které ale nemá další potenciál.
Výrobek nebo služba je dobrá pouze tehdy, když se zákazník pravidelně vrací. Věřím, že je třeba milovat to, co děláte a pustit se do práce s velkým množstvím osobního nasazení. Podnikání není jen o číslech, ale je to také způsob života. Také děláme chyby, ale snažíme se je neopakovat a poučit se z nich. Chyby jsou pouze přechodnou odbočkou na cestě k úspěchu. Úspěch je výška, které dosáhnete, když se odrazíte od země.
Je pravda, že štěstí přeje odvážným, ale odvaha a drzost jsou dva různé pojmy.
Říká se, že život je jako zrcadlo. Pokud se budete usmívat, vrátí se zase úsměv. Co dáte, dostanete zpátky. Věřím, že dobro zase vrací dobro. Jsem optimista. Snažím se pochopit každou špatnou věc a najít na ní něco pozitivního.  Miluji slova spisovatele Pavček: "Není rovné cesty, není špatné cesty, každá je náročná a jen vaše – ta hlavní."


 

 

 

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Na těchto internetových stránkách můžete snadno přijmout nebo zamítnout cookies pomocí