EnglishΕλληνικάΕspañolčeštinaDeutschItalianoNederlandsSlovenščina

Uršula Cetinski

Generální ředitelka největšího kulturního a kongresového centra ve Slovinsku

O MNĚ


JMÉNO: Uršula Cetinski

ZEMĚ: Slovinsko

MĚSTO: Ljubljana

NÁRODNOST: slovinská

VZDĚLÁNÍ: vysokoškolské

SEKTOR: kultura

POZICE: generální ředitelka

ORGANIZACE: Cankarjev dom, Culture and Congress Centre

 

MÁ CESTA

Vystudovala jsem srovnávací literaturu a germanistiku v Lublani na Filozofické fakultě. Pokračovala jsem v postgraduálním programu KulturKontakt na Univerzitě Johannese Keplera v Linci (Rakousko). Mám ukončené magisterské studium kulturního managementu.
Jako mladá studentka Filozofické fakulty jsem byla také novinářkou Rádia Student, později jsem převzala pozici kulturní editorky. Byla jsem dramaturgem a divadelní manažerkou skupiny Koreodrama, spoluzakladatelkou a uměleckou ředitelkou festivalu Město žen.
Osm let jsem byla divadelní a taneční programovou manažerkou kongresového a kulturního centra Cankarjev dom, manažerkou a uměleckou ředitelkou Mladinského divadla. Od poloviny října 2014 jsem generální ředitelkou centra Cankarjev dom. Také jsem pracovala jako dramaturgyně, publicistka, překladatelka z německého jazyka. Jsem autorkou mono-dramatu Alma, hry o cestovatelce Almě Karlin.

 

 

MÉ ZKUŠENOSTI

Hlavními faktory mého úspěchu jsou neustálé vzdělávání v oblasti umění a kulturního managementu, má velká vášeň pro umění, dobré mezinárodní kontakty v kulturních kruzích, radost z práce s lidmi a jejich vedení, bohaté mezinárodní zkušenosti a také trochu štěstí v mé profesní dráze.
Na univerzitě v Linci jsem měla skvělého mentora dr. Herwiga Pöschla. A měla jsem velkou podporu mého manžela, syna a matky. Moje rodina vždycky chápala, co je pro mě důležité.

Během své kariéry jsem nenarazila na žádné velké překážky, ale pracoval jsem spoustu neplacených hodin pro kultuní oblast. Na začátku své kariéry jsem byla často placena hůře než moji kolegové, měla jsem na starosti projekty s menším rozpočtem, a než jsem byla jmenován generální ředitelkou centra Cankarjev dom,  zaslechla jsem i sexistické poznámky, nebo pochybnosti o mých schopnostech vést největší slovinské kulturní centrum.


 

 

MÉ DOVEDNOSTI

Nejužitečnější v mé profesní dráze byly znalosti z různých oblastí umění, kde jsem pracovala. Obzvláště z performance a kulturního managementu, později znalosti a zkušenosti v oblasti managementu jako takového (Kustav Käser Training). Semináře o managementu, setkání odborníků a účasti na různých konferencích byly také velmi užitečné.
Byla to také setkání odborníků s manažery či uměleckými řediteli ostatních evropských i světových kulturních center, festivalů a divadel, které byly důležité pro mou kariéru. Mám představu o tom, jak fungují podobné kulturní instituce po celém světa.
Hodně mi pomáhá plynulá znalost anglického a německého jazyka. Je pro mě také velmi užitečné, že si užívám komunikace s lidmi. Můj respekt k lidem a připravenost k dialogu jsou mými klíčovými kompetencemi. Mohu také zmínit mou schopnost naslouchat a opravdu slyšet, porozumět tomu, co ostatní říkají.

 

TIPY A RADY

Jako motto mám jeden velmi zvláštní verš od německého filmaře a divadelního režiséra R. W. Fassbindera: "Ich war ganz unten, so lernte ich fliegen." (Byl jsem na dně, tak jsem se naučil létat).
Je velmi důležité být schopen zvládnout těžké chvíle a prohry. Je velmi jednoduché být úspěšným, ale jen v krizi bude kulturní manažer vědět, zda on nebo ona je k něčemu; jakým způsobem a jak překonáte těžké chvíle, vám o sobě řekne hodně. Tento verš je krásná metafora toho, jak temné momenty v našem životě můžou být inspirativní, protože překážky a obtíže nás učiní silnějšími a schopnými opravdu znát sami sebe.

Moje rada pro mladé ženy zní, jděte za svým snem statečně, požadujte rovné zacházení, a při rozhodování o životě jiných žen neopakujte patriarchální model, chovejte se k nim stejně jako k mužským kolegům, a pokud je to možné, povzbuďte je.

 

 

 

 

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Na těchto internetových stránkách můžete snadno přijmout nebo zamítnout cookies pomocí