EnglishΕλληνικάΕspañolčeštinaDeutschItalianoNederlandsSlovenščina

Alenka Bratušek

První prezidentka vlády Slovinské republiky

O MNĚ


JMÉNO: Alenka Bratušek

ZEMĚ: Slovinsko

MĚSTO: Kranj

NÁRODNOST: slovinská

VZDĚLÁNÍ: univerzitní v oboru management

SEKTOR: politika

POZICE: zástupkyně v Národního shromáždění

ORGANIZACENational Assembly of Republic of Slovenia

 

MÁ CESTA

V posledních předčasných volbách jsem byla podruhé zvolena poslankyní Národního shromáždění a mám tu práci ráda. Kromě tohoto mne poslanci zvolili v únoru 2013 předsedkyní vlády a stala jsem se první ženou v historii nezávislého Slovinska, která vykonávala tuto nejvyšší výkonnou funkci země. Poprvé jsem byla zvolena do Národního shromáždění ve volbách 2011 a předtím jsem od roku 1999 pracovala na Ministerstvu financí. Od roku 2004 jsem na tomto ministerstvu vedla rozpočtovou radu. Začala jsem svou karieru v malé textilní firmě hned po ukončení studií a pak mne má cesta zavedla do veřejného sektoru, se kterým jsem spojena doposud. Mé vzdělání: v roce 1994 jsem promovala na Fakulte přírodních věd a technologií v Ljubljani a v roce 2006 jsem dokončila doktorát z Managementu na Fakultě sociálních věd v Ljubljani.


 

MÉ ZKUŠENOSTI

Politika je mužská hra, o trochu více než ekonomika. Proto ženy političky čelí větším překážkám a tlaku. V mém případě všichni řešili délku mé sukně, mé boty, média informovala denně o vzorku na mých šatech, o mých botách a mé znalosti angličtiny. Nebyla jsem modelka ani profesorka angličtiny, ale politička. Tudíž mi nepřišlo divné, že v té době bylo tak málo žen v politice. Je velice důležité nevěnovat pzornost pomluvám a uštěpačným poznámkám.
Moje rodina mi byla vždy oporou a veškerý volný čas jsem trávila s nimi. Naštěstí v době, když jsem byla zvolena premiérkou, byly mé děti dost staré na to, aby chápaly, proč trávím tolik času v práci. Dále jsem se opravdu snažila strávit s nimi alespoň pár dní týdně. Dnes čelím tomu, jaké to je, když děti už doma moc nejsou. Můj syn trénuje fotbal v zahraničí a dcera je vysokoškolská studentka, takže doma tráví méně a méně času.
Jsem přesvědčena, že by bylo mnohem těžší vykonávat mé povinnosti bez podpory mé rodiny. Je velmi těžké si zvyknout na fakt, že přístup k ženám je v politice naprosto rozdílný od přístupu k mužům. Média se mne mnohokrát ptala, jak koordinujei své oficiální povinnosti se svou rodinou. Slyšeli jste někdy, aby se na toto ptali mužských kolegů? Nikdy nebo opravdu jen výjimečně.


 

 

MÉ DOVEDNOSTI

Věřím , že ženy mají jiný pohled na svět. Jsou více schopné přijmout a přistoupit ke kompromisům, to občas u kolegů postrádám. Věřím, že by bylo dobré mít více žen v politice, primárně ve vysokých pozicích. Mohu říct, na základě zkušeností z veřejných financí, které jsem získala na Ministerstvu financí, že ženy jsou v politice velice užitečné. Jak jsem již řekla, myslím, že ženy mají jiný úhel pohledu na věci a řešení problémů.

 

TIPY A RADY

Mé motto zní: Nic není nemožné.
Ženy si musí uvědomit, že nejsme o nic méně schopné než muži, jsme opatrnější před rozhodnutím přijmout důležitou a zodpovědnou funkci. Není správné chtít privilegia jen proto, že jsme ženy, ale je pravda, že to je většinou překážkou na naší cestě. Vše se dá zvládnout, pokud je vůle a podpora. Nikdy o sobě nesmíme pochybovat, když něčeho chceme dosáhnout. Určitě párkrát selžeme, ale i když to není lehké, je důležité se zvednou a pokračovat a tím se stávat silnější. Je to složité a občas se to zdá až moc náročné, ale je nutné vytrvat a věřit si.
Ženy jsou ty, co změní svět – k lepšímu.


 

 

 

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Na těchto internetových stránkách můžete snadno přijmout nebo zamítnout cookies pomocí