EnglishΕλληνικάΕspañolčeštinaDeutschItalianoNederlandsSlovenščina

Dušica Šibav

Víno pro ni není práce, ale život.

O MNĚ


JMÉNO: Dušica Šibav

ZEMĚ: Slovinsko

MĚSTO: Fojana, Dobrovo - Goriška Brda

NÁRODNOST: slovinská

VZDĚLÁNÍ: vysokoškolské v oboru zemědělského inženýrství

SEKTOR: zemědělství

POZICE: vedoucí celého procesu, ochutnávek, prodeje

ORGANIZACEWinery Vinarstvo Šibau

 

MÁ CESTA

Když se nyní ohlédnu zpátky, mou největší školou byla příroda, která je velmi štědrá, zde, v srdci regionu Goriška Brda: slunné vinice a sady, teplé podnebí, klid a čistý vzduch. Proto je logické, že vinařství je v naší rodové linii již po více než 5 generací. Jako nejmladší dítě v rodině jsem v roce 1990 pod vedením prof. Šikovce absolvovala obor vinařství na Univerzitě v Ljubljani. Mojí odborností jsem povýšila tradice a rodinné zkušenosti, které můj otec, který byl tehdy vedoucím farmy, zosobňoval. Na můj podnět jsme zahájili lahvování vín a začali rozvíjet produkci vín pod vlastní značkou Šibau. Vedení celé produkce hroznů a vína jsem kompletně převzala po svém otci po jeho odchodu do důchodu v roce 2003. Od té doby vedu a podílím se na všech fázích produkce hroznů - od výsadby, prořezávání, ochranu, vinných sklepů až po konečný prodej. Můj přístup je "méně je více" - víno je autentické a opečováváné v harmonii s přírodou. Již několik let lidé z Kalifornie a některých evropských zemí toto víno pijí.

 

 


 

MÉ ZKUŠENOSTI

Za 25 let bylo mnoho výzev, a když se ohlédnu zpátky, naučila jsem se mnoho, ze světlých i temných momentů. Je výzvou být ženou v převážně mužské profesi. Moje odbornost byla velká pomoc, protože není mnoho vinařů s univerzitním vzděláním,stejně jako talent dobré olfaktorické identifikace vína (vnímání čichu a chuti). Jakož i "znalost mých kořenů": moje přírozené schopnosti a znalosti, které jsem získala od svého otce. Samozřejmě práce v rodinné firmě přináší specifické výzvy - od mezigeneračních rozdílů po různé pohledy na budoucnost. Skrz toto jsem se naučila dialogu, respektování různých úhlů pohledu a nalezení své vlastní cesty. Jeden z faktorů mého úspěchu je to, že jsem nikdy nenásledovala módní trendy, ale držela se svého požadavku - kultivace révy a vína podle přirozených místních podmínek. Díky pozorování přírody, jsem objevila cit pro práci s vínem: například znalost, kdy jsou hrozny zralé (můžete dělat všechny druhy chemických analýz, ale opravdová zralost je definována smysly a chutí, které jsem si vypěstovala během dlouhých let zkušeností, stějně tak talentu a lásce k práci). Při výrobě vína je velká konkurence: Slovinsko téměř neexistuje na světové mapě produkce vín. Malá velikost Slovinska a mojí farmy se stala výhodou, protože lidé mají dost neosobních produktů a stále více oceňují pravost výrobků a vzájemných vztahů a tak malé rodinné farmy opět získávají na hodnotě. O nalezení rovnováhy mezi prací a rodinou: jako žena a matka, můj vztah s mým dítětem je pro mě velmi důležitý a naplňuje mě, a nikdy jsem neměla dilema. Svoji práci jsem přizpůsobila lehce, protože moje dcera je pro mě na prvním místě - i když to znamená trochu méně času na podnikání.

 

 

MÉ DOVEDNOSTI

Podle mých zkušeností je úspěch výsledkem integrace a modernizace různých doveností a kompetencí: v mém případě je to od přírody schopnost se učit a moderní profesionální znalosti v oboru vinařství; porozumění benefitům místního prostředí, a schopnost si neustále rozšiřovat obzory. Osobní kvality, jakými jsou talent pro určení vůně a chuti vína, a mezilidské dovednosti pro vytváření partnerských vztahů na všech úrovních - s kolegy, zákazníky, obchodníky. Znalost celého procesu - od pěstování vína až k prodeji a současně schopnost věnovat pozornost detailu, který vytváří požadovanou kvalitu. Dobrá organizace a pilná práce - a správné množství kreativity. Aby bylo možné porozumět trendům a mezinárodním vztahům, znalost cizích jazyků je také užitečná, v mém případě jsou to angličtina, italština, srbština a chorvatština. Podstatou všeho je vášeň k práci, pro produkci vína a také jak vysvětlit její hodnotu ostatním. Mezi nejcennější momenty mé práce patří prezentace vína: když mluvím o víně, slova ze mě jen plynou a vidím, že lidé poslouchají se zájmem. Při hlubší diskuzi nažhavíme atmosféru a společně objevujeme krásu vína. Obecně je v podnikání nutné znát celý proces, věřit v sebe a ve svou misi, stanovit si a zachovat cíle, být tvořivý a budovat lidské vztahy založené na autenticitě, důvěře a partnerství.


 

TIPY A RADY

Sílu primárně nacházím v sobě. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem zjistila, co chci. Pro mě to bylo zejména zjistit: jaký druh vína chci produkovat a kdo by zo měl ocenit (kdo je mým ideálním zákazníkem - lidé, kteří se starají o přírodu a opravdové, čisté vztahy). Jakmile zjistíte, co chcete, najdete podobně smýšlející lidi, se kterými máte podobnou cestu a podporujete se navzájem.V krátkosti - dodržujte pravidla hry - současně, mějte kuráž přidat upřímnost a autentičnost. Pak následujte tuto cestu. Do podnikání ženy dodávají to, co tam schází - srdce, citlivost k okolí -  k lidem, přírodě; radost ze spolupráce, jemnost, krásu. Skrze práci dáváme smysl sami sobě, osobně rosteme a vzájmně se podporujeme v rozvoji. Z mého vinařského pohledu: to, co mě příroda naučila, je rozpoznat přírodní cykly a význam každého období - od bujné vegetace po holé stromy. Tímto způsobem pracovat a žít také ve svém vlastním rytmu: od období intenzivní aktivity k přemýšlení a regeneraci. Je to opravdové umění, řemeslo a kouzlo rozeznat, kdy je čas pro co a jaký význam každý cyklus přináší.


 

 

 

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Na těchto internetových stránkách můžete snadno přijmout nebo zamítnout cookies pomocí