EnglishΕλληνικάΕspañolčeštinaDeutschItalianoNederlandsSlovenščina

Elise Duivenvoorden

Ekologické zemědělství a pěstitelská školka.

O MNĚ


JMÉNO: Elise Duivenvoorden

ZEMĚ: Nizozemsko

MĚSTO: Callantsoog

NÁRODNOST: nizozemská

VZDĚLÁNÍ: vysokoškolské

SEKTOR: zemědělství

POZICE: majitelka pěstitelské školky se zaměřením na trvalky

ORGANIZACE: Kwekerij de Windroos

 

MÁ CESTA

Před 15 lety jsem se rozhodla pro zásadní obrat v životě - z novinářky na volné noze jsem se dala na pěstování a kultivaci rostlin. A žít s rukama v půdě je krásné. Pěstuji neobvyklé druhy trvalek. Zvolila jsem takové rostliny, které mám ráda. Kultivuji je, aby byly pokud možno co nejvíce odolné a co nejvíce ekologické. Mám 1,5 hektaru půdy, na jejichž obhospodařování stačí jen dva lidé. Už sedm let mi od jara do podzimu pomáhá Polka Alla. Mé pozemky a zahrady jsou umístěny podél Severního moře v turisticky oblíbené oblasti cibulek Callantsoog. Prodávám kořeny trvalek ve velkých množstvích exportérům. Staráme se o asi 120 druhů. Každý rok prodám kolem 150.000-200.000 trvalek, určených pro trhy v Nizozemsku, Německu, Francii, Americe a Japonsku. Kromě toho, že mám malou ukázkovou zahradu rostlin, mám zahradu i pro sebe, abych mohla sledovat specifické vlastnosti trvalek, a také něco prodávám prostřednictvím mého eshopu www.KwekerijdeWindroos.nl. Přicházející turisté si také mohou koupit vybrané rostliny v květináči. Nechala jsem se inspirovat druhy květin z venkovských anglických zahrad. Každoročně rozšiřujeme náš sortiment. Moji rodiče, kteří se dříve také věnovali pěstování cibulek, stále vlastní pozemky a budovy. Můj otec neví nic o trvalkách, ale od něj jsem se naučila, jak léčit zeminu. Otec je stále aktivní ve společenství pěstitelů a zemědělců a sleduje novinky, takže pro mě má pořád nové informace, například o nových předpisech, a také informace o kvalitě a stupni slanosti podzemních vod v regionu.

MÉ ZKUŠENOSTI

Sektor zemědělství a pěstitelství je stále tak trochu "mužský svět". Muži často pěstují jak ve velkém měřítku, tak mnoho ekonomicky životaschopných druhů. Já se specializuji na jedinečné druhy trvalek, zejména starší druhy, jaké můžete vidět v anglických zahradách. Muži v tomto sektoru zřejmě vůbec neočekávali, že by jim žena jako pěstitelka mohla konkurovat a vydobýt si mezi nimi pevné postavení. Profesionalizací naší pěstební školky a poskytováním vysoké kvality jsem dokázala, že jsem vytrvalá. Jsem schopna si vydělat na slušné živobytí, investovat do strojů a dělat to vše pokud možno s cílem trvalé udržitelnosti. Někdy se mi podaří vyjednat dobré služby - naše pozemky jsou tak velké, že jsem část pronajala sousedství, a na oplátku jsem dostala dobré rady, jaké vybrat investice pro trvalé udržitelné řešení. Také mi soused pomáhá s drobnými opravami. Například vyvinul samořidící auto na pletí, a také zařízení pro ochranu rostlin proti větru. Písečná zem v blízkosti pobřeží je velmi nekvalitní a potřebuje hodně péče. Snažím se co nejvíce plynout s přírodou a v žádném případě nejít proti ní. Pracujeme s pomalým organickým hnojivem a dodáváme biologické živiny rostlinám přes jejich listy, čímž nenarušujeme stav půdy - a to je ekologické zemědělství. Biologické zemědělství jde ještě dál a procesy pro získání této ochranné známky jsou ještě daleko přísnější.


 

 

MÉ DOVEDNOSTI

The professional of let growing plants, I learned myself, with practical experimenting. It takes time to discover which ecologic methods are appropriate to grow plants on our ground. You try to manage in certain directions, however the secret is: moving along with nature. We share our experiences and opinions in this region in study-clubs and courses with growers, farmers and advisors, to be able finding our methods to treat our ground as ecological as possible. To grow much bigger, is not what I want. You than need more specialists. For instant people at your office for sales. With periodical help of other (mostly) women, I can run my own business and it is still possible for me, to have that lovely feeling of touching the earth, Všemu okolo profesionálního pěstování rostlin jsem se naučila sama prostřednictvím pokusů. Chvíli trvá, než zjistíte, které ekologické metody jsou vhodné pro pěstování rostlin na naší půdě. Snažíte se držet v určitých mantinelech a naše tajemství je: pohybujte se spolu s přírodou. Sdílíme naše zkušenosti a názory v regionu ve studijních klubech a kurzech s pěstiteli, zemědělci a poradci tak, aby půdu bylo možné použít maximálně ekologicky. Větší rostlina není mým cílem. Potřebujete ale více jiných specialistů, například lidi, kteří se specializují na prodej. Díky pravidelné pomoci ostatních, zejména žen, se mi daří vést můj vlastní podnik, a pořád mám ještě možnost užívat si ten krásný pocit, že se dotýkám země mýma vlastníma rukama.

 

TIPY A RADY

1. Dělejte hlavně věci, které milujete, na které jste zvědaví, o kterých chcete všechno vědět.
2. Prostor pro malé a střední podniky se vždycky najde. Dejte se tam, kde vám to vyhovuje.
3. Jděte s proudem přírody, to je ekologie.

 

 

  • Default
  • Title
  • Random
load more hold SHIFT key to load all load all

Na těchto internetových stránkách můžete snadno přijmout nebo zamítnout cookies pomocí