Aktuální projekt 100Zrcadel pokračuje vychází z původního projektu EU “100Mirrors Project”, který probíhal v letech 2011-2013 za účasti pěti evropských zemí (Španělska, Velké Británie, Francie, Polska a Řecka) v rámci Programu celoživotního vzdělávání. Hlavním cílem původního projektu bylo upozornit na skutečnost, že chybí ženské podnikatelské a manažerské vzory a přinést modely a vzory žen podnikatelek a manažerek (Zrcadel) z různých oblastí – ze sociálního podnikání či byznysu.
V souladu s prioritními cíli programu Erasmus+ projekt 100Zrcadel pokračuje podporuje předchozí cíle s pěti novými evropskými zeměmi (Itálie, Rakousko, Slovinsko, Česká republika, Nizozemsko současně s Řeckem a Španělskem), a soustředí se na novou cílovou skupinu – učitele ve vyšším vzdělávání a kariérní poradce, spolu s cílem představit výstupy projektu jako podporu výuky a vzdělávání.
Vytvořili jsme 3 hlavní produkty:
- Provedli jsme analýzu potřeb situace žen v Evropě a zkoumali jsme jejich aktivity a podnikání.
- Vytvořili jsme největší soubor příběhů evropských žen-podnikatelek na internetu díky portrétům žen, které jsou přeloženy do různých jazyků a s videi s anglickými titulky.
- Připravili jsme Manuál pro učitele a kariérní poradce s tipy, jak portréty využít v systému výuky pro studenty s ohledem na určité oblasti vzdělávání nebo s tipy na postup při výuce.
S ohledem na výše uvedené může být tento projekt zajímavý pro:
• Učitele – vysokoškolské obou stupňů a postgraduální, v oblastech, které se vztahují k podnikavosti, organizaci a managementu byznysu; oblastí týkající se pracovních analýz, jako např. lidských zdrojů a kariérního poradenství, nebo pro vyučující v oblasti sociálních věd, kteří mohou rovnost využít jako přenositelnou znalost či jako analýzu sociální situace. Je zde také možnost využití učiteli jiných předmětů a disciplín napříč obory, aby diskutovali o tématu (ne)rovnosti, zatímco učí svůj předmět K tomu mohou využít videa a portréty žen s jejich příběhy.
• Jednotlivé útvary a oddělení na vysokých školách, které zajišťují kariérní poradenství pro studenty v posledních ročnících, a do jejichž kompetence spadá vstup studentů na trh práce. Tato oddělení by měla studentům poskytnout přehled o současné situaci na trhu práce.
• Asistenti a specializovaní vyučující na univerzitách, kteří mají na starosti organizaci hovorů, školení a událostí, jako např. Dnů dívek, které mají povzbudit dívky ke studiu technických a vědeckých oborů, nebo ženských a genderových magisterských studijních programů na různých fakultách.
• Instituce zabývající se profesionální odbornou přípravou na podnikání, profesním poradenstvím, ale i ženské sítě a sdružení, obchodní a manažerské asociace podnikavých žen a studentů, kteří mají zájem o toto téma.